Facebook
Festivalul Medias Cetate Medievala 8-10 Iulie 2011

Programul evenimentului :

Vineri 8 Iulie

Ora 15.00 – Deschiderea oficiala a festivalului,

– Parada întoarcerii în Evul Mediu a domnitelor, cavalerilor, muzicienilor, stegarilor si a nobililor mestesugari)
Participa : Cavalerii Cetatii Bârsei, Ordinul Cavalerilor Lup, Lupus Dacus, Gladius Dei, Ordinul Cavalerilor de Medias, Paladinii de Terra Medies

Traseu: Str. M. Viteazu – Str. St. L. Roth – P-ta Reg. Ferdinand si retur

– Prezentare mestesugari cu produsul specific

Ora 16.30 – Ordinul Cavalerilor de Medias: Lupte cu o gama variata de arme, dans medieval
Ora 17.00 – Paladinii de Terra Medies: Prezentare de arme
Ora 17.30 – Ordinul Cavalerilor Lup: “Ofranda Lupilor”
Ora 18.00 – Cavalerii Gladius Dei : Scoala de lupta
Ora 19.30 – Steysha School of Irish dance: Dans traditional irlandez
Ora 20.00 – Lupus Dacus : Concert de muzica, dans si lupte Lupesti
Ora 21.15 – Teatrul Scena: ,,Farsa Jupânului Pathlein”
Ora 21.50 – Gladius Dei: “Penumbra” – Spectacol pirotehnic

SÂMBATA 09.07.2011

Ora 11.00 – Cavalerii Cetatii Bârsei : “Interactiv cu publicul” – spectacol care are în vedere introducerea si initierea publicului în arta luptei cu spada, toporul, aruncarea sulitei
Schimbul de garda – scurta demonstratie a unui schimb de garda din perioada medievala

Ora 12.00 – Cavalerii Gladius Dei : Lupte cu arme si dansuri medievale
Ora 13.00 – Ordinul Cavalerilor de Medias: Turnirul „Conducatorul de osti”
Ora 14.00 – Steysha School of Irish dance: Dans traditional irlandez
Ora 14.30 – Ordinul Cavalerilor Lup: ,,Pe urmele Lupului” spectacol interactiv
Ora 15.30 – Teatrul Strada: „Aladdin”
Ora 16.30 – Paladinii de Terra Medies: “Spiritele padurii”
Ora 17.00 – Lyra: Concert
Ora 18.00 – No’Mads: Concert de muzica medievala
Ora 19.00 – Nicu Alifantis: concert
Ora 20.00 – Ordinul Cavalerilor Lup/Lupus Dacus – „ Fii Lupului”
Ora 21.30 – Gladius Dei: “Sine Misione” spectacol pirotehnic
Ora 22:00 – Trupa Hypnosis: “Rapirea“ spectacol pirotehnic

DUMINICA 10.07.2011

Ora 11.00 – Ordinul Cavalerilor Lup: „Bârlogul Micilor Lupi”
Ora 12.00 – Paladinii de Terra Medies: „Calugarul”
Ora13.00 – Ordinul Cavalerilor de Medias: Interactiv cu publicul – proba dansului, proba cântului, proba de forta si proba mânuirii spadei
Ora 14.00 – Cavalerii Gladius Dei : Lupte cu arme si dansuri medievale
Ora 15.00 – Cavalerii Cetatii Bârsei : “Turnirul armelor cavaleresti” spectacol demonstrativ de lupta si dans medieval
Schimbul de garda – scurta demonstratie a unui schimb de garda din perioada medievala

Ora 16.00 – Teatrul Strada ,,Muzicantii din Bremen”
Ora 17.00 – Motto : concert
Ora 17.40 – Lupus Dacus – concert de muzica, dans si lupte Lupesti
Ora 18.30 – Ducu Bertzi acompaniat de Mihai Nenita: Concert
Ora 19.30 – Gladius Dei: “Razbunarea” spectacol pirotehnic
Ora 20.00 – Ordinul Cavalerilor Lup/Lupus Dacus – „ Fii Lupului”
Ora 21:45 – Trupa Hypnosis: “Ispita“ spectacol pirotehnic

Ți-a plăcut acest articol? Recomandă-l și altora:Do you like it? Share the love:Do you like it? Share the love: